Ak chcete voliť zo zahraničia, ešte máte čas

Autor: Peter Bigoš | 27.3.2006 o 13:25 | Karma článku: 6,83 | Prečítané:  2736x

Tohtoročné parlamentné voľby prinášajú po schválení zákona č. 333 z 13. mája 2004 jednu novinku. Na týchto voľbách sa budú môcť zúčastniť aj Slováci krátkodobo alebo dlhodobo žijúci v zahraničí a to korešpondenčne, listovou poštou. Musia však splniť niekoľko podmienok a požiadať o zaradenie do osobitného zoznamu voličov.

Prvý krát v histórii Slovenska, voliči nemusia byť fyzicky prítomný na území SR v deň konania volieb. Musia však pred tým splniť niekoľko podmienok: Musia mať doklad o svojej štátnej príslušnosti (napr. cestovný pas) a požiadať písomne o zaradenie do osobitného zoznamu voličov. Neskôr odoslať návratnú obálku s hlasovacím lístkom.

Žiadosť o zaradenie do osobitného zoznamu voličov je potrebné zaslať najneskôr do 28. apríla 2006 a musí obsahovať spätnú adresu voliča v zahraničí. Neskôr obec zašle voličovi najneskôr do 13. mája 2006 obálku s hlasovacími lístkami, návratnou obálkou a poučenie o spôsobe hlasovania. Hlasovací lístok volič potom zašle v návratnej obálke s adresou obecného úradu. Do výsledku hlasovania sa budú rátať hlasovacie lístky, ktoré boli najneskôr doručené v posledný pracovný deň pred dňom volieb, čo znamená do 16. júna 2006.

Ak viete, že sa budete nachádzať v čase konania parlamentných volieb v zahraničí a chcete využiť svoje volebné právo, poistite sa dopredu a zašlite vašu žiadosť(.doc) na príslušnú adresu.

Generálna rada Svetového združenia Slovákov v zahraničí vyzýva občanov žijúcich mimo SR aby svojim hlasom tiež zúčastnili tohtoročných parlamentných volieb. Veď predsa aj keď žijeme v zahraničí, neznamená to, že nám je osud Slovenska, našich rodín a priateľov úplne ukradnutý. Čoraz viac sa dozvedám o ľuďoch (v rátane mňa), ktorí sa chcú po nejakom čase vrátiť späť na Slovensko. Zúčastnením sa na týchto voľbách teda budú podporovať aj svoje ciele (aj keď sa nemusia vždy spájať trvalým návratom do SR).

Slováci žijúci v zahraničí pravdepodobne v najbližších voľbách veľa vody nenamútia. Aj keď ich žije za hranicami Slovenska okolo dvoch miliónov, približne len 20% z nich spĺňa podmienky pre voľby poštou. Ja svojím hlasom prispejem. Možno to bude malá kvapka v mori ale aspoň nebudem mať pocit, že som svoje právo nevyužil a nepovedal svoj názor.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

VšZP nechce dôchodkyni preplatiť liek, bez ktorého by už bola polroka mŕtva

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.

Minúta po minúte: Stále nie je jasné, či sa od pondelka otvoria školy

Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie.

Archívny rozhovor

Bývalý spolumajiteľ Plusky o dohode s Pentou: Cítim sa podvedený

Šimák zomrel vo veku 72 rokov.


Už ste čítali?