Ak chcete voliť zo zahraničia, ešte máte čas

Autor: Peter Bigoš | 27.3.2006 o 13:25 | Karma článku: 6,83 | Prečítané:  2688x

Tohtoročné parlamentné voľby prinášajú po schválení zákona č. 333 z 13. mája 2004 jednu novinku. Na týchto voľbách sa budú môcť zúčastniť aj Slováci krátkodobo alebo dlhodobo žijúci v zahraničí a to korešpondenčne, listovou poštou. Musia však splniť niekoľko podmienok a požiadať o zaradenie do osobitného zoznamu voličov.

Prvý krát v histórii Slovenska, voliči nemusia byť fyzicky prítomný na území SR v deň konania volieb. Musia však pred tým splniť niekoľko podmienok: Musia mať doklad o svojej štátnej príslušnosti (napr. cestovný pas) a požiadať písomne o zaradenie do osobitného zoznamu voličov. Neskôr odoslať návratnú obálku s hlasovacím lístkom.

Žiadosť o zaradenie do osobitného zoznamu voličov je potrebné zaslať najneskôr do 28. apríla 2006 a musí obsahovať spätnú adresu voliča v zahraničí. Neskôr obec zašle voličovi najneskôr do 13. mája 2006 obálku s hlasovacími lístkami, návratnou obálkou a poučenie o spôsobe hlasovania. Hlasovací lístok volič potom zašle v návratnej obálke s adresou obecného úradu. Do výsledku hlasovania sa budú rátať hlasovacie lístky, ktoré boli najneskôr doručené v posledný pracovný deň pred dňom volieb, čo znamená do 16. júna 2006.

Ak viete, že sa budete nachádzať v čase konania parlamentných volieb v zahraničí a chcete využiť svoje volebné právo, poistite sa dopredu a zašlite vašu žiadosť(.doc) na príslušnú adresu.

Generálna rada Svetového združenia Slovákov v zahraničí vyzýva občanov žijúcich mimo SR aby svojim hlasom tiež zúčastnili tohtoročných parlamentných volieb. Veď predsa aj keď žijeme v zahraničí, neznamená to, že nám je osud Slovenska, našich rodín a priateľov úplne ukradnutý. Čoraz viac sa dozvedám o ľuďoch (v rátane mňa), ktorí sa chcú po nejakom čase vrátiť späť na Slovensko. Zúčastnením sa na týchto voľbách teda budú podporovať aj svoje ciele (aj keď sa nemusia vždy spájať trvalým návratom do SR).

Slováci žijúci v zahraničí pravdepodobne v najbližších voľbách veľa vody nenamútia. Aj keď ich žije za hranicami Slovenska okolo dvoch miliónov, približne len 20% z nich spĺňa podmienky pre voľby poštou. Ja svojím hlasom prispejem. Možno to bude malá kvapka v mori ale aspoň nebudem mať pocit, že som svoje právo nevyužil a nepovedal svoj názor.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Z budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

DOMOV

Dobré ráno: Ráno sa zobudíte a máte zarobené, nemusíte pohnuť prstom

Stačilo by 200 eur, aby sme boli šťastní?

KOMENTÁRE

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.


Už ste čítali?