Čierne ovce

Autor: Peter Bigoš | 16.5.2007 o 15:25 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  2320x

Tým, že vznikol staronový fenomén zvaný emigrácia, rozmohli sa aj nové názory, ktoré ju nesmierne vychvaľujú alebo naopak až úplne zatracujú. Ľudia s názormi z opačných protipólov robia rovnakú chybu – generalizujú. Hádžu všetkých do jedného vreca a navyše používajú smiešne, hlúpe až žiadne argumenty.

Syndróm emigranta

Jedinec, ktorý je postihnutý týmto syndrómom obyčajne pobýva nejaký čas v cudzine. Nijako sa to však nevzťahuje na dĺžku jeho pobytu mimo rodnej vlasti. Niektorí už dokonca pred príchodom do cudziny vedia, že tam bude určite všetko lepšie ako doma. Snažia sa vo svojom presvedčení ostať, aj keď sa ich sny nenaplnia ani po piatich rokoch. Títo ľudia veľmi radi rozprávajú o cudzine v superlatívoch, najlepšie v cudzom jazyku a prípadne s nádychom cudzieho prízvuku. Rodný kraj im už nie je po chuti, je nudný, zastaraný, malomeštiacky, chudobný, jednoducho pravý opak nového stvorenia: emigranta, ktorý je doma na návšteve. Často sa snaží porovnávať neporovnávateľné a obhajovať to svojou rozhľadenosťou nadobudnutou v cool cudzine. Slovenský zamestnávatelia ho podhodnocujú, na ulici nenájde TopShop alebo v bare nemajú Guinness. Čo je to za krajinu? Rebríček hodnôt sa mení rýchlym tempom, v závislosti od počtu kilometrov od hranice krajiny pôvodu. Stávajú sa čiernymi ovcami v očiach patriotov.

Syndróm patriota

Presvedčený patrioti sú iná kasta. U nich sa syndróm prejavuje v názorovom protipóle emigranta. Na tom by nebolo nič zlé ak má niekto na vec opačný názor. Bez slovíčka „ale“ sa však nezaobídem. Prečo sa trepú všetci do Anglicka a do Ameriky, keď to čo chcú dosiahnuť inde, môžu s prehľadom uskutočniť aj doma. Chodia umývať zadky dôchodcom, pracujú v zafajčených špinavých puboch, starajú sa o decká boháčov a upratujú izby v hoteloch. Čo je to za život? Majú diplom, ktorý dosiahli v bezplatnom školstve, rodinu, kamarátov, zázemie a oni to kvôli valutám hodia všetko za chrbát. Človek postihnutý patriotským syndrómom nepripúšťa iný dôvod na vycestovanie ako peniaze. Podceňuje akúkoľvek prácu (ktorú často rád nazýva podradnou) a je presvedčený, že ten kto pracuje v inom odbore ako vyštudoval degraduje sám seba. Je vzťahovačný pri akejkoľvek kritike vlasti a ak niekedy vycestoval ďalej ako je mesto Aš, bolo to len na veľmi krátku dobu, počas ktorej si stihol všimnúť len negatíva a privysoké ceny Pilsnera.

Mám pocit, že aj keď obidva syndrómy vychádzajú od úplne rozdielnych indivíduí, majú veľa spoločného. Sú absolútne presvedčení o svojej pravde a žiadny argument ich o opaku nepresvedčí. Jeden pre druhého sa stávajú terčom pre odsudzovanie a pravda je úplne inde. Obidvaja sa svojím arogantným prístupom a intolerantnosťou stávajú čiernymi ovcami. Hovoria, že ich pravda je neotrasiteľná, myslia si že majú silné argumenty a pritom iba bľačia. Každý máme iné priority, plány a sny. To, že ich má niekto iné neznamená, že sú nesprávne.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S vraždou Kuciaka nevedia pohnúť a čas beží

Politici po vražde novinára odmietali odstúpiť, polícia čelila kritike za postup pri vyšetrovaní.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner skončil. Aj keby ho pustili na slobodu

Čo znamená zadržanie Kočnera a Ruska.

Stĺpček Jakuba Fila

Verejnosť dosiahla veľa, politikom to treba stále pripomínať

Netreba hneď prepadať skepse.


Už ste čítali?